Skuteczne leczenie nowotworów

Choroby nowotworowe są wynikiem postępu cywilizacyjnego. Nowotworem nazywa się zmutowaną komórkę, która działa niszczycielsko na organizm. Mutacje zachodzą na skutek różnych czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Kilkadziesiąt lat temu, średnia długość życia pacjenta ze zdiagnozowanym nowotworem, była nieporównywalnie niższa od obecnej. Wydłużenie życia jest następstwem postępów w medycynie. Co więcej, wczesne wykrycie raka może spowodować całkowite wyleczenie.

Naukowcy w dalszym ciągu pracują nad składem leku, który będzie skuteczny w walce z nowotworami. Obecnie, pacjentów ze zmianami nowotworowymi, leczy się za pomocą kilku leków. Dość skuteczna okazuje się chemioterapia, radioterapia czy zabiegi chirurgiczne. Wadą chemioterapii jest jednak to, że prócz atakowania komórek nowotworowych, niszczeniu ulegają także i te zdrowe. Powoduje to liczne skutki uboczne, takie jak wypadanie włosów, osłabienie czy wymioty.

Z tego powodu trwają badania nad bardziej efektywnymi, a także bezpiecznymi lekami. Głównym celem jest opracowanie takiej formuły leku, która będzie działać w sposób celowany. Oznacza to, że po wprowadzeniu do organizmu, substancje aktywne będą namierzać wyłącznie komórki nowotworowe oraz niszczyć je, bez szkody dla komórek zdrowych. Dzięki temu zminimalizuje się skutki uboczne, jakie posiadają obecne terapie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *