Postępy w leczeniu chorób cywilizacyjnych

Choroby cywilizacyjne powstały głównie na skutek postępu technologicznego. Dotyczą one znacznej części światowej populacji, część z nich powoduje wysoką śmiertelność.

Do groźnych chorób zakaźnych z pewnością można zaliczyć AIDS, czyli zespół nabytego upośledzenia odporności. W dalszym ciągu nie ma skutecznego leku, który zapobiegałby tej chorobie, jednak naukowcy opracowali wiele sposobów, by wydłużyć życie choremu. Jeszcze do niedawna brakowało takich metod. Obecnie stosuje się terapie, które mają na celu zmniejszenie ilości wirusa we krwi. Ponadto chorym podawane są leki, które wspomagają zwalczanie powikłań, które występują przy AIDS.

Choroba wieńcowa dotyczy przede wszystkim osób starszych, ale nie tylko. Zaobserwowano, że zachorowalność jest wyższa u mężczyzn. Leki, które podawane są chorym, zapobiegają m.in. rozwojowi miażdżycy, niekiedy doprowadzając do cofania się powstałych zmian. W ten sposób hamuje się powstanie miażdżycy, która często towarzyszy chorobie wieńcowej serca.

Częstą przyczyną śmierci jest zawał serca. Można jednak skutecznie mu zapobiegać. Jako skuteczne leczenie, pacjentom proponuje się zabieg angioplastyki wieńcowej. Ponadto chorzy przyjmują leki fibrolityczne, które powodują rozpuszczenie skrzepliny.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *