Leczenie chorób zakaźnych

Choroby zakaźne są przyczyną śmierci wielu milionów osób. Na część z nich, w dalszym ciągu nie ma skutecznego lekarstwa. Ponadto powstają coraz to nowe choroby, które w szybkim tempie rozprzestrzeniają się po całym świecie. Do jednych z najbardziej niebezpiecznych chorób, które wykryto na przestrzeni ostatnich 30 lat, należy AIDS czy choroba Creutzfelda-Jacoba. 

Pomimo tego, zdołano opracować sporo leków i szczepionek na choroby, które w ubiegłych stuleciach powodowały dużą śmiertelność. Dużym wyzwaniem dla medycyny jest jednak wyprodukowanie farmaceutyków, które będą skutecznie oddziaływać na konkretne szczepy patogenów. Nawet opracowanie leków nie daje 100% pewności. Znaczna część patogenów wykazuje zdolność mutacji, przez co stają się oporne na działanie antybiotyków. Powoduje to, że antybiotyk, który był efektywny w walce z konkretnym drobnoustrojem, po kilku miesiącach czy latach nie jest już skuteczny.

Z tego powodu nieustannie trwają prace nad nowymi formami leków. Przeprowadzane są również badania nad lekoopornymi drobnoustrojami. Badacze próbują także ustalić skład leków na takie choroby, jak zapalenie opon mózgowych czy SARS, które są przyczyną śmierci wielu osób.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *