Dlaczego postęp w medycynie jest tak ważny?

Ludzkość od wieków zmaga się z różnymi chorobami, z których część jest śmiertelna. Tryb życia, spożywana żywność mają duży wpływ na powstanie określonej choroby. Jeszcze kilkadziesiąt czy kilkaset lat wcześniej szkarlatyna, gruźlica czy choroba Heinego-Medina stanowiły poważne zagrożenia dla społeczeństwa na całym świecie. Obecnie można je stosunkowo łatwo leczyć, a także zapobiegać im.

Postęp technologiczny spowodował także rozwój nowych chorób, które przedtem nie były znane. Zaliczają się do nich różnego rodzaju nowotwory, a także AIDS. Pomimo braku skutecznej metody leczenia tych chorób, postęp jest duży. Chorzy mogą stosować leki, które wydłużają im życie. Ponadto najnowsze sprzęty, które mają do dyspozycji niemal wszystkie szpitale, umożliwiają szybkie wykrycie nowotworów.

Postęp w medycynie pozytywnie wpływa zatem na jakość życia. Przyczynia się to także do wydłużenia życia oraz zmniejszenia liczby zgonów. W niektórych przypadkach przyjmowanie nowoczesnych leków, oznacza brak konieczności hospitalizacji. Najnowsze osiągnięcia, umożliwiły również zapobieganie wielu chorobom, głównie dzięki wynalezieniu szczepionek. Tym samym ogranicza się wydatki związane z opieką zdrowotną. Koszt zakupu leków czy szczepionek jest i tak tańszy od ewentualnego pobytu w szpitalu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *